A kubai kávé
Kuba éves kávéexportja az 1950-es évek közepe óta 330 000 zsákról 130 000 zsákra csökkent. Az ellátási lánc egyes szereplői megpróbálják megfordítani ezt a pályát, és szélesebb körben összpontosítanak a hosszú távú termelékenység javítására. Siker esetén ez segítheti a kubai kávét a globális színtéren. VÁLTOZÁS zajlik Kubában. A kedvező mikroklíma ellenére az országnak olyan kihívásokkal kellett szembenéznie, amelyek a kávétermelést hátráltatókon túlmutatók. Most, a kulcsfontosságú kávétermesztő régiókban a fejlődést előmozdító erős érdekelt felek támogatásával, Kuba újra felkerült a kávé világ térképére.
A 19. század közepén megindult a kávétermelés Kubában. A globális kereslet megugrása miatt a hangsúly az arabica helyett a robustára helyeződött át – amely magasabb hozamot produkált, és folyamatos exportot biztosított a főbb nemzetközi piacokra, például Németországra és Hollandiára. Az 1950-es évek közepén a termelés csúcspontján Kuba több mint 20 000 tonna kávét exportált évente, azaz több mint 330 000 zsákot.
A kubai forradalmat, a kávéipar államosítását és az Egyesült Államokból kiszabott kereskedelmi embargót követően azonban a termelés és az export erős visszaesésbe került. Ma az éves kávétermelés 9 000 és 11 000 tonna között mozog, és Kuba kávéágazata olyan kihívásokkal néz szembe, amelyek túlmutatnak a nehéz geopolitikai helyzeten. Általánosságban hiányoznak a befektetések a nem megfelelő infrastruktúra és a kávégyártáshoz használt elavult technológia kezelésére. Ezek a problémák a Szovjetunió felbomlása óta is fennállnak, amely Kuba elsődleges nemzetközi támogatási forrása volt. Mivel az ország az exportált áruk minőségének javítására és a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok javítására törekszik, új erőfeszítések folynak a kubai kávé újraélesztésére.
Közben lépéseket tesznek az ökológiai kávétermelésre való átállás érdekében. A világ fejlett országai közül Kuba jelenleg az 5. helyen áll a fenntartható fejlődés tekintetében. Ma az ország területének több mint 30%-át borítja erdő – ez a növekedés az 1959-es 13%-hoz képest. Miközben az ország igyekszik újjáéleszteni kávéipart, a kihívás a minőség javítása és a termelés mértékének növelése lesz, miközben továbbra is meg kell óvni és helyreállítani a természeti környezetet. Az egyik kezdeményezés, amely ennek a kihívásnak a kezelésére indult, 2018-ban kezdődött , és jelenleg 249 gazdálkodót érint a déli Santiago és Granma tartományokban. A kubai kávé általános fenntarthatóságának és kereskedelmi életképességének javítására törekszik azáltal, hogy az erdők megőrzésére, a jobb mezőgazdasági gyakorlatokra, a nők és a fiatalok szerepvállalásának növelésére, valamint az "áramvonalas" ellátási láncra összpontosít. Környezetvédelmi céljainak részeként a projekt segít megőrizni a természetes erdőket, és előmozdítja a helyi biológiai sokféleséget – amelyek közül sokan úgy vélik, hogy kulcsfontosságúak a kubai kávé minőségének és fenntarthatóságának garantálásához.
Az integrált blokklánc, amelyre a „La Reserva de ¡Tierra! Cuba” termékcsalád jó példa. Ennek célja a kubai eszpresszókeverék átláthatóságának és nyomon követhetőségének javítása a végfelhasználó számára, magában foglalva a tevékenységek naplóját és teljes képet nyújtanak ügyfeleiknek a kávézásról a kávéfarmtól egészben a csészéig”.
A kávétermelők is egyre inkább a technológia felé fordulnak, hogy csökkentsék a termelés bolygóra gyakorolt hatását. A cél az erdők megőrzésének támogatása és a gazdálkodók segítése az éghajlatváltozás hatásaival való megbirkózásban. Érzékelőket telepítettek az ültetvényekre, majd megosztják az adatokat a mezőgazdasági gyakorlatok adaptálásához és fejlesztéséhez, valamint az erőforrások felhasználásának optimalizálásához.
A megfigyelt adatok magukban foglalják a levegő hőmérsékletét, páratartalmát, csapadékát, a szél sebességét/irányát és a talaj páratartalmát. A valódi fenntarthatóság érdekében a technológiai fejlődésnek kéz a kézben kell járnia a társadalmi fejlődésre irányuló erőfeszítésekkel – ideértve a nők és a fiatalok szerepvállalását is. A nők a globális kávéipar munkaerő 70-90%-át teszik ki, és egyre több fiatal hagyja el teljesen a kávétermelést. Mint ilyen, ezeknek a csoportoknak a felhatalmazása és oktatása nem csak a kávégyártás sikere szempontjából lehet kulcsfontosságú.
Ma nagyon nehéz a kubai kávé beszerzése, részben a kis mennyiség, illetve jelentős hazai kereslet miatt, mert a kubai emberek nagy kávékedvelők. Éppen ezért mi a Kapuczinernél nagyon büszkék vagyunk arra, hogy a legjobb területről évek óta folyamatosan kínáljuk a kubai kávét. Bátram ajánljuk a Karib tenger kávétermelő régiójának ezen különlegességeit.